Hipnoz Nedir?

Hipnoz günlük hayatımızda deneyimlediğimiz bir şeydir. Özetle dikkatin bir noktada odaklanması ve buna eşlik eden derin bir rahatlama hissi olarak tanımlanabilir. Örneğin çok sevdiğimiz tv dizisiniz izlerken, o kadar odaklanırız ki diğer dış uyaranları fark etmeyebiliriz. Bu çeşit bir odaklanma, kişinin telkin alma , imagine etme yeteneğini artırır. Hipnozda da bunlar kullanılır. Hipnoterapi bir şekilde psikolojik yarar için bu ruhsal durumu kullanarak korkuları ve fobiler azaltmak, istenmeyen alışkanlıkların terk etmek ya da arzu edilen davranış sağlamlaştırmak gibi pek çok amaç için kullanılır.

Hipnoz, psikoterapide kullanılan tekniklerden biridir. Tek başına hipnoz bir anlam ifade etmez, psikoterapi ile birlikte kullanıldığında yarar sağlar. Örneğin, hipnozun kullanıldığı bir tedavi planında, hipnoz anksiyete, ve panik atakları ve fobileri ve benzer belirtiler kontrol etmek amacı ile kullanılır. Uçağa binme fobisi olan bir hasta hipnoz altında yapılan bir imajinasyon çalışması ile uçağa bindirilir ve hipnoz altında gerekli tedavi, örneğin “Desensation” çalışması yapılır. Ya da geçmiş anıların hatırlanması için kullanılır. Hipnoz bir çok insanın zannettiği gibi uyku hali değildir. Hipnozda farkındalığınız artar, çünkü bilinç devre dışı kalsa da, bilinç dışı artan bir farkındalıkla devrededir. Bundan sonra iletişim bilinç dışı ile kurulur.

Neden bilinç dışı ile iletişim önemlidir?
Çünkü ruhsal sorunlarımızda müdahele edilmesi gereken yer genellikle bilinç değil, bilinç dışıdır. Örneğin, el yıkama obsesyonu olan bir kişiyi ele alalım. Bu kişi ellerinin temiz olduğunun bilincindedir, yinede bu bilinçlilik hali kendisini kirli hissetmekten alıkoyamaz. Bu kişinin bilinç dışında kirli olduğuna dair bir inanç olabilir. Öyleyse çalışılması gereken yer ağırlıklı olarak bilinç dışıdır.

Hipnoz Ne Değildir?
Hipnoz uyku hali değildir
Mucize değildir
Bilinçsizlik hali değildir
Zayıf Zihinlilik değilidir
Kisisel kontrolü kaybetme değildir
Baskası tarafından kontrol edilme değildir

Hipnoz olduğumu nasıl anlayacağım?
Hipnoz olan kişiler, deneyimlerini farklı şekillerde ifade etmektedirler. Bu ifadelerdeki ortak noktalar şunlardır:
Bedensel ve zihinsel olarak derin bir gevşeme ve rahatlama hali
Vücutta ağırlaşma, uyuşma hissi
İmajinasyonda artış
Süzülme hissi
Uyku ile uyanıklık arası bir hal Düşüncenin yavaşlaması, belirli bir şeye odaklanmanın artması (hipnozatörün sesine)
Dış uyaranlara karşı ilginin azalması (dış sesleri duymamak gibi)
Duygu durumunda değişiklik (hipnoz esnasında bir kişiye belirli duygular hissettirilebilir)
Nabız atışının yavaşlaması
Solunumun yavaşlaması ve derinleşmesi
Kas gevşekliğinin artması
Zaman algısının bozulması (kişi 2 saati 10 dk.geçmiş gibi algılayabilir)
Hafızanın güçlenmesi (geçmiş anıların daha rahat hatırlanması)
Konuşmanın yavaşlaması, sesin derinden gelmesi
Verilen telkine uyma eğiliminin artması

ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI

 • HİPNOZ ile;

 • Sınav Kaygısını yenmek
  Ders başarısını artırmak
  Motivasyonu artırmak
  Düzenli ve verimli ders çalışma alışkanlığı kazanmak
  Hafızayı güçlendirmek mümkün…

 • Sizde sınav kaygısının bir kurbanı olabilirsiniz, belkide ders çalışmak için kendinizde yeterli motivasyonu bulamıyorsunuz, nasıl çalışacağınızı mı bilemiyorsunuz? Gelecekte ne yapmak istediğinizi netleştirmekte zorluk mu çekiyorsunuz? Belli dersleri anlamakta güçlük mü yaşıyorsunuz? Tüm bu problemlerin üstesinden gelmek için Öğrenci Danışmanlığı programımızdan faydalanabilirsiniz.

Daha fazlası için...