Online Terapi

Çevrimiçi (Online)Terapi Nedir?

Online Terapi
Online Terapi

İlişki zorlukları, yas, depresyon, anksiyete veya başka bir zihinsel sağlık sorunu için psikoterapi arıyorsanız, Online Terapi ya da Çevrimiçi danışmanlık etkili bir çözüm olabilir. İşte bilmeniz gereken her şey.

Çevrimiçi (online) terapi, genellikle canlı görüntülü sohbet, mesajlaşma uygulaması, e-posta veya telefon aracılığıyla internet üzerinden profesyonel ruh sağlığı danışmanlığı sağlanmasıdır. Teleterapi, telemental sağlık, e-terapi veya çevrimiçi danışmanlık olarak da bilinen bu uygulama, COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana hızla popülerlik kazanarak, kişinin kendi evinden  kişisel güvenlik ve rahatlık içinde  bir terapistle bağlantı kurmasını sağlar. 

Geleneksel, yüz yüze terapi genellikle bir terapistin ofisinde yapılır . Yüz yüze terapiler uzun zamandır birçok farklı zihinsel ve duygusal sağlık sorunu için etkili bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bir profesyonelle konuşmak, hayatınızdaki engelleri aşmanıza, sorunlarınızın temel nedeni hakkında farkındalık kazanmanıza, semptomları yönetmenize ve iyileşmenize yardımcı olur.

 Terapiden yararlanmak için illada depresyon veya anksiyete gibi teşhis edilmiş bir zihinsel sağlık sorunuyla uğraşıyor olmanız gerekmez. Hayatınızda yas, boşanma veya işsizlik gibi zor bir dönemden geçiyorsanız, terapi yardımcı olabilir. Aşırı stres, düşük özgüven veya uyku sorunu gibi günlük kaygılarla karşı karşıya olsanız bile, doğru terapist uzman desteği ve rehberliği sağlayabilir ve olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilir.

Online terapi etkili midir?

Çevrimiçi terapi çok daha yeni bir terapi şekli olsa da, mevcut kanıtlar birçok insan için yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini göstermektedir. Kendi evinizde daha güvenli hissedersiniz ve bu da sorunlarınızdan bahsetmenizi ve kendinizi  açmanızı  kolaylaştırabilir. Online terapi aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerinden kalifiye bir uzmanla iletişim kurmanızı sağlarken, bazı masraflardan, seyahat süresinden ve yüz yüze görüşme zorunluluğundan da sizi kurtarır.

Çevrimiçi terapinin ne kadar iyi çalıştığı genellikle herhangi bir terapi türünün başarısını belirleyen aynı faktörlere bağlıdır: Terapistinizle kurduğunuz ilişki, kendinizi ne kadar açabileceğiniz, beklentileriniz. Seanslarınıza düzenli katılmanın yanı sıra, öğrendiklerinizi gerçek yaşam durumlarına uygulamanız ve ruh halinizi ve duygusal sağlığınızı destekleyebilecek sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Hiçbir terapist (çevrimiçi veya yüz yüze) sizin için zorlu iyileşme ve büyüme işini yapamazken, iyi bir terapist, yeni içgörüler edinmenize ve hayatınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olmak için mevcut teknolojiyi kullanabilir.

Terapi neden yüz yüze etkileşim gerektirir?

Kolaylık. Çevrimiçi terapi, hızlı İnternet bağlantınızın olduğu her yerden yardıma erişebileceğiniz anlamına gelir. Randevulara gitmek, trafikle mücadele etmek veya toplu taşıma ile uğraşmak, park etmek, bekleme odasında oturmak, çocuk bakımı için ödeme yapmak veya işten izin almak için zaman ve para harcamanıza gerek yoktur. Kişileri yüz yüze terapi aramaktan alıkoyan engellerin çoğu, çevrimiçi terapinin rahatlığıyla ortadan kalkar.

Konfor ve güvenlik. Kendi evinizin rahatlığında ve güvenliğinde çevrimiçi bir terapist görmek, genellikle kendinizi açmanıza, daha güvende hissetmenize ve bir terapi seansı sırasında ortaya çıkabilecek zor duygularla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Hareketlilik sorunlarınız, kronik hastalığınız veya evinizden ayrılmayı zorlaştıran bir durumunuz varsa (örneğin agorafobi veya sosyal anksiyete bozukluğu gibi) çevrimiçi terapi ideal bir çözüm olabilir.

Seçim. Uzak bir bölgede yaşıyor olsanız bile, çevrimiçi olarak nitelikli bir terapiste ulaşabilirsiniz. Nerede yaşıyor olursanız olun, daha fazla çevrimiçi uzman seçimi, aynı zamanda, özel probleminizle ilgili deneyime sahip bir terapist bulma olasılığınız daha yüksek olduğu anlamına gelir. 

Mahremiyet. Birçok insan hala psikolojik sağlık sorunları için yardım alma  konusunda  damgalanma kaygısı yaşamaktadır. Bir terapisti yüz yüze ziyaret etmektense, anonim olarak çevrimiçi tedavi almak daha kolaydır. Çevrimiçi olarak bağlandığınızda, örneğin terapistin otoparkında veya bekleme odasında tanıdığınız biriyle karşılaşmaktan asla korkmazsınız.

Çevrimiçi terapinin dezavantajları şunlardır:

Teknik sorunlar. Online terapi ile internet bağlantınızın hızına ve elektronik cihazlarınızın güvenilir olması gerekir. Filmleri çevrimiçi olarak izleyemiyorsanız, bir terapistle kesintisiz görüntülü sohbeti sürdürebilmeniz pek olası değildir. Tabii ki, en iyi bağlantılar ve ekipman bile zaman zaman sorunlarla karşılaşabilir, terapi seansınızı kesintiye uğratabilir veya kısaltabilir.

Duygusal bağlantı kaybı. Video konferans ne kadar etkili olursa olsun, terapistle fiziksel olarak aynı alanı paylaşmadığınız zaman, duygusal olarak bağlantı kurmak daha zor olabilir. Video aracılığıyla konuşurken bile bazı beden dili sinyalleri kaybolabilir. Örneğin, terapist masanın altına vuran bacağınızı görmeyebilir veya terapistin empatisini ve ilgilenmesini anlamakta zorlanabilirsiniz.

Niteliksiz sağlayıcılar. Herhangi bir çevrimiçi hizmet aramada olduğu gibi, niteliksiz veya itibarsız bir sağlayıcının tuzağına düşme riski her zaman vardır. Her zaman bir terapistin kimlik bilgilerini kontrol etmek veya listelerindeki tüm danışmanları tarayan saygın bir üçüncü taraf hizmeti kullanmak önemlidir.

Online terapi herkes için doğru olmayabilir

Yüz yüze terapinin çevrimiçi terapiye tercih edildiği bazı durumlar hala vardır. Örneğin şu anda şizofreni gibi ciddi bir akıl hastalığınız varsa veya intihara meyilli hissediyorsanız, başka bir kriz durumuyla karşı karşıyasınız veya zihinsel bir engeliniz varsa, yüz yüze terapi uygun olacaktır.

Randevu almak için 

dini sohbet sohbet islami sohbet muzik indir